Контакт податоци

Комисија за односи со
верските заедници и религиозни групи

Бул. Гоце Делчев бр 8, зграда на МРТВ,18 спрат,
1000 Скопје, Р. Македонија, П.Фах52
тел. + 389 2 3226-777;
факс +389 2 3226-353
e-mail: kovz@kovz.gov.mk

  Работно време со странки

Секој работен ден во неделата

            од 08:30 до 16: 00

 БАРАЊЕ ЗА ОДОБРЕНИЕ ЗА ПРЕСТОЈ

                     

Корисни линкови

Владина делегација на чествување на патрониот празник на градот Кратовo

 

 


На 24.02.2018 година директорот на КОВЗРГ г-дин Даријан Сотировски заедно со потпретседателот на Владата на Република Македонија и министер за внатрешни работи г-дин Оливер Спасовски и заменик министерот за локална самоуправа г-дин Дејан Павлески присуствуваше на одбележувањето на патрониот празник на градот Кратово во чест на Св. Новомаченик Ѓорѓи Кратовски, заштитник на овој древен македонски град.


Владината делегација присуствуваше на светата архиерејска божествена литургија во православниот храм „Св. Ѓорѓи Кратовски“, чиноначалствувана од Митрополитот Брегалнички г. Иларион, во сослужение на Митрополитите Кумановско-Осоговски г. Јосиф и Тетовско-Гостиварски г. Јосиф и свештенството на МПЦ-ОА. По црковното одбележување во центарот на градот се одржа пригодна празнична прослава, со културно уметничка програма.